• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Videolar
Site Haritası
Hücreleriniz
Hücrelerinizin sürekli olarak yenilendiğini, tazelendiğini ve bunun bir akış halinde olduğunu entelektüel bir bilgi olarak bilmektesiniz. Ama bunun detayına hiç girdiniz mi? Ya da böyle olmasaydı ne olurdu diye düşündünüz mü? Bu böyle olmasaydı zaten düşünecek de bir şeyiniz olmazdı. Hayat diye bir şey olmazdı. Başlaması ve bitmesi belki de bir olurdu. Aslında insanoğlu değişim üzerine bir takım felsefeler yürütmüştür. En kalıcı felsefesi de değişim istikrarsızlıktır olarak kabul edilir. Ne yazık. Ve onun için de varlık istikrarlı olabilmek için değişmemeye bir anlamda karar verir. Esnek olamaz. Tek yaptığı şey, değişimden anladığı belki de tek şey karşısında beğenmediği, hoşlanmadığı, irite olduğu şeyleri sürekli olarak değiştirmeye çalışır. Ve biz onlara diyoruz ki aynaya bakın.
Aynadaki görüntünüzü değiştirebilir misiniz? Hiç gayret ettiniz mi? Mesela kaşlarınızın başka türlü olmasını istediniz mi? Ve aynada onu görmek istediniz mi? Aynadaki görüntünüzü ona söylediniz mi? Kaşlarını değiştir dediniz mi? Saçlarını değiştir dediniz mi? Giysilerini değiştir dediniz mi?
Dediğinizi varsayalım. Değişti mi? Ama siz saçlarınızı değiştirdiğiniz zaman fiziksel olarak, başka türlü taradığınız veya boyadığınız, kestiğiniz veya uzattığınız zaman aynadaki görüntünüz değişir. Kaşınızı istediğiniz gibi boyadığınız, şekillendirdiğiniz zaman işte aynadaki görüntü de değişir. Siz kızdığınız zaman da aynı şekilde kızar. Ne azı, ne fazlası. Siz başınıza şapka taktığınız zaman o da takar. Şapkayı çıkarıp da reverans yaptığınız zaman o da aynı şekilde size reverans eder.
Aynadaki görüntü ancak siz değiştiğiniz zaman değişir. İşte canlar kainatın yapısı budur. Siz ancak kendinizi değiştirebilirsiniz. Kendiniz değiştiğiniz zaman olayların, kişilerin ve şeylerin ancak o zaman değiştiğini göreceksiniz.
Toplumsal sorunlar yaşamaktasınız. Ve hep karşınızdakini değiştirmek için mücadele vermektesiniz. Toplumlar bireylerin içselliğini yansıtırlar ve o şekilde de idare edilirler. Bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, beğenmiyorsanız ilk önce kendinizde arayın. Kendinizi değiştirin. Sadece kendinizle uğraşın. Ve o zaman bakacaksınız ki o beğenmediğiniz, sizi rahatsız eden, irite eden şeyin değiştiğini göreceksiniz.
Bu kainatın boyasıdır. Yapısıdır. Kainat bir aynadır. Ve her varlık kendi yansımasını görür. Ancak kendi yansımasını.
  
2910 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Hava Durumu
Saat
Takvim