• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Videolar
Site Haritası

GERÇEKLİK VE EVREN HAKKINDA 10 SIRADIŞI BİLGİ

Gerçeklik ve Evren Hakkında 10 Sıradışı Teori

1- Fenomenalizm Geride bıraktığınız şeylere ne olduğunu düşündünüz mü? Çoğu filozofa göre basitçe yok oluyorlar. Fakat Fenomenalizm yanlılarına göre herhangi bir şey algılandığı sürece var. Yani yediğiniz sandviç onun varlığından haberiniz olduğu sürece var. Bir ormanda bir ağaç düşüyor ve bunu kimse görmüyor, gerçekten düştü mü? Hayır. Çünkü kimse bunu algılamadı. Algı yoksa gerçeklik de yok.

2- Kurgusal Gerçeklik Çoklu dize teorisinin en güzel anlamı mesela süpermenin gerçek olduğu. Yani sonsuz sayıda evren varsa, mutlaka en azından bir kaç tanesinde bizim uydurduğumuz hayali karakterler mevcut.

3- Çoklu Dize Teorisi Herkes paralel evrenler hakkındaki teoriyi duymuştur. Paralel evrenler bizimkine çok benzeyen, sadece küçük farklar olan evrenler. Teoriye göre bu evrenlerden sonsuz sayıda var. Yani başka bir evrende bir dinozor tarafından öldürüldünüz. Bir diğerinde ise güçlü bir diktatörsünüz. Hatta bir diğerinde hiç doğmadınız bile.

4- Kavanozda Beyin Bu deney filozoflar ve bilim adamları tarafından karşılaşılan bir problem çünkü dünyanın bağımsız olarak kanıtlanabileceğine ters düşüyor. Hepimizin uzaylılar veya kötü adamlar tarafından yönetilen beyinler olduğumuzu düşünelim. Bunun tersini böyle bir etki altındayken nasıl kanıtlayalım? Yani Solipsizm gibi kanıtlayabileceğimiz tek şey kendi zihnimiz. Hatta Matrix filmi de bu teori üzerine kurulu.

5- Eternalizm Prezentizm'in tersine Eternalizm'e göre zamanın pek çok katmanı var. Bütün katmanlar aynı anda var oluyor, ama kişi durduğu yere göre belirli bir katmanı görüyor. Yani dinozorlar, dünya savaşları ve Lady Gaga aynı anda var oluyorlar, ama durduğumuz yere göre onları görüyoruz. Bu teoriye göre gelecek şimdiden belli ve özgür irade sadece bir illüzyon.

6- Prezentizm Zaman bize göre basit bir şey, düşündüğümüzde direk geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman olarak üçe bölüyoruz. Prezentist filozoflara göre ise geçmiş veya gelecek yok, sadece şimdiki zaman var. Yani son kutladığınız doğum günü artık yok, ve bu okuduğunuz kelimeler şimdi var, ve siz bir daha bakana kadar yok. Saint Augustine'e göre zaman hem geride hem ileride olamayacağı için gelecek de yok. Ünlü Budist rahip Fyodor Shcherbatskoy ise şöyle diyor : " Geçmişte yaşanan her şey gerçek dışı, gelecekte yaşanacak her şey gerçek dışı, hayal edilen her şey de gerçek dışı. Fiziksel olarak tek gerçeklik şimdi."

7- Plato ve Logolar Plato bilindiği üzere herkesin tanıdığı bir filozoftur ve onun da gerçeklik hakkında söyleyecek bir şeyleri vardı. Ona göre yaşadığımız dünya dışında her şeyin mükemmelinin var olduğu bir mükemmel dünya daha vardı. Dünyamızda ki nesneler ise bu mükemmel dünyanın birer gölgesiydiler. Hatta Plato her şeyin tek bir temel maddeden oluştuğunu söyler. Modern bilimi düşündüğümüzde bunun haklılık payı büyük.

8- İdealizm İdealizm somut her şeyin herhangi birinin aklında bir fikir olarak varlık bulduğunu iddia eder. Ünlü idealizm yalısı George Berkeley'in teorileri yakınları tarafından saçma bulunuyordu. Bir yakını gözü kapalı bir taşı tekmeleyerek bu teoriyi çürütmeye çalıştı. Çünkü bir şey sadece insanın zihninde gerçekse gözü kapalıyken taşa vuramazdı. Berkeley'in cevabı ise modern insanlara göre zayıf gelebilir, her şeye kadir bir tanrının varlığından bahsetti ve her şeyin onun bakış açısına göre olduğunu söyledi.

9- Solipsizim Bu kişinin kendi aklı dışında hiç bir şeyin kanıtlanamayacağını savunan bir felsefik teori. Başta aptalca görünüyor çünkü kim etrafındaki dünyanın var olmadığını düşünebilir? Fakat şöyle düşünelim. Gördüğünüz tüm rüyaları düşünün, etrafınızda gördüğünüz dünya da bir rüya ürünü olamaz mı? Etrafınızdaki insanlara dokunarak onların varlığını ispatlayacağınızı düşünebilirsiniz, fakat uyuşturucu etkisindeki insanlar da olmayan objelere dokunduklarını iddia edebiliyorlar. Dolayısıyla kendimiz tarafından ispatlanabilecek tek şey kendi düşüncelerimiz. Çoğu zaman gerçekliği basit ve açıklanabilir görsek de öyle değil. Bilim adamları ve filozoflar ortak görüşün üstüne çıkmak adına pek çok teori üretti, işte bunlardan 10 tanesi.

10- Büyük Donma Büyük donma evrenin sonuna dair bilimsel bir teori. Tüm insanların dev buzlar tarafından yutulmasını içeren bir senaryo içermese de insanlık için bir kaos demek. Teoriye göre evrenin sabit bir enerjisi var ve bu enerji tükendikçe evren yavaşlamaya başlıyor. Maddelerin hareketi yavaşladığı için sıcaklık da düşüyor çünkü hareket enerjisinden doğan enerji azalıyor. Aynı zamanda belirli bir evrede tüm hareketler duracak.

Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Hava Durumu
Saat
Takvim